5 اصل در روندهای امنیت و حفاظت محیطی | ترندهای حفاظت محیطی
5 اصل در روندهای امنیت و حفاظت محیطی | ترندهای حفاظت محیطی

5 اصل در روندهای امنیت و حفاظت محیطی | ترندهای حفاظت محیطی

روندهای امنیت و حفاظت محیطی

ترندهای حفاظت محیطی | روندهای امنیت و حفاظت محیطی

پیش از بررسی روندهای امنیت و حفاظت محیطی به خاطر بیاورید که در روزهای خوش گذشته  تنها چیزی که برای ایمن سازی محیط خود نیاز داشتید این بود که زمین اطراف مرز خود را پاکسازی کنید و یک ساختمان یا چند عملیات خاکی برای تقویت بسازید. شاید دسته‌ای از نگهبان را مستقر می‌کردید تا در مقابل یک گروه مهاجم مقابله کنند.

البته، مفهوم ایجاد یک محیط برای محافظت از فضاهای داخلی، پیشتر از رومی‌ها قدمت دارد و اصولی دارد که به اصول حفاظت از محیط پنج D نیز معروف است. اصول حفاظت 5D عبارتند از: پیشگیری، تشخیص، انکار، ایجاد تاخیر، دفاع و ششمین اصل که بعدها اضافه شد مرزبندی است.

5 اصل در روندهای امنیت و حفاظت محیطی | ترندهای حفاظت محیطی

محیط مدرن اشکال مختلفی دارد، از مکان‌های با امنیت بالا و دسترسی محدود، مانند پایگاه‌های نظامی، تا مکان‌های خرده فروشی لوکس سطح بالا با ترافیک قابل توجهی که از جلوی آن‌ها عبور می‌کند. استفاده از 5D در هر یک از این موارد همان اصول حفاظت از دارایی‌های داخلی را دارد اما با گزینه‌ها، کنترل‌ها و استفاده‌های مجاز بسیار متفاوتی از هم تفکیک می‌شوند.

مهمتر از همه، مرزبندی روانشناختی موثر یک ویژگی مهم برای ایجاد یک محیط، زمانی است که تکنیک‌های استاندارد مانند نرده‌ها و حفاظ‌های فیزیکی در دسترس نیستند.

تهدیداتی که شرکت‌ها به‌واسطه استفاده متجاوزان از فناوری‌های مدرن مانند هواپیماهای بدون سرنشین و غیره با آن روبرو هستند، چالش‌های جدیدی را برای محیط‌های در حال توسعه عمودی در شهرها ایجاد کرده است.

کارشناسان امنیتی و متخصصان مدیریت ریسک با بردارهای نفوذ پیچیده‌تری مواجه می‌شوند که باید با آن‌ها مقابله کنند، در حالی که طراحان و اپراتورهای ساختمان اغلب الزامات تجربه کاربری و زیبایی‌شناسی محوطه را دارند که مانع از برخی کنترل‌های استاندارد امنیتی می‌شود.

با این حال، خبر خوب این است که امروزه انواع ابزارهای مدرن جدید برای کمک به طراحی محیطی ساخته شده است که هوشمندتر و محافظت شده‌تر بوده و به خوبی با طراحی محیط سازگار می‌شوند.

تعریف مجدد حفاظت محیط

برخی از برنامه ریزان امنیتی از یک تکنیک ساده استفاده می‌کنند – مدل کلاسیک لایه دفاعی در عمق – در این مدل 5D در هریک از لایه‌ها اعمال می‌شود. این مدل شامل توصیفی از کاربردهای مجاز و ممنوع است که زمان و رویدادهای دیگر مانند طوفان و بلایای طبیعی را نیز در بر می‌گیرد.

کلید طراحی یک راهکار مقرون به صرفه و کارآمد این است که بفهمیم چگونه افراد و وسایل نقلیه در حال حرکت از یک لایه محیطی به لایه بعدی بر تهدیدات احتمالی تاثیر می‌گذارند. اغلب، برنامه‌ریزان امنیت محیط، اقدامات کنترلی دشوار سازی دسترسی را که با برند شرکت، فروشگاه و غیره در در تضاد باشدنمی‌پسندند. بنابراین اولین حصار واقعی اغلب خود ساختمان است.

هر بخش ساختمان، از جمله ورودی‌ها، پنجره‌ها و درگاه‌های تاسیسات، باید با یک طراحی مستحکم شناسایی و ایمن شود. اخیراً، روندهای امنیتی جدید از سیستم‌ها و اعتبارنامه‌های کنترل دسترسی بهبودیافته‌ای مانند کارت‌های هوشمند، چرخ‌گردان‌های نوری و سیستم‌های نظارت تصویری هوشمند بهره می‌برند.

 

تهدیدات جدی پرنده‌های بدون سرنشین

محیط امنیتی اکنون شامل مسائل فیزیکی و امنیت سایبری در محیط است که هزینه‌های امنیتی نگران کننده‌ای به همراه دارد. برنامه‌ریزان باید اقدامات کنترلی را برای هر لایه مرزی طراحی کنند و در عین حال تهدیداتی را که ممکن است حریم خصوصی افراد و شبکه‌های بی‌سیم شرکت را توسط پهپادهای سرکش و سایر فناوری‌ها تهدید کنند در نظر بگیرند.

پهپادهای سرکش به طور فزاینده‌ای رایج شده‌اند و برنامه‌ریزی یک دفاع پیرامونی با همکاری امنیت سایبری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، به ویژه در مواردی که از نظر هزینه‌ای نیز توجیه تجاری داشته‌باشد. شناسایی مکان هر دارایی سایبری خارجی – اعم از فیزیکی و دیجیتال – به همراه مسیر دسترسی به آنها و اقدامات کنترلی مورد نیاز برای محافظت از آنها، احتمال نقض امنیت سایبری را کاهش می دهد.

اصول پایدار امنیت و حفاظت محیطی

اصل «اگر بتوانم آن را لمس کنم، می‌توانم مالک آن باشم» از نظر فیزیکی و دیجیتالی کاربرد دارد. در برخی موارد، ابزارهایی مانند سیستم‌های ضد‌پهپاد، پارازیت‌ها و حتی تصاحب، در شرایط خاصی امکان پذیر است. صرف نظر از اینکه احتمال خطر پهپادهای سرکش چقدر ممکن است آسیب‌زا باشد، تهدیدی است که حتما باید در یک طرح امنیتی محیطی لحاظ شود.

 

فناوری‌های حفاظت از محیط

بسیاری از فناوری‌های استاندارد حفاظت محیطی با ظهور فناوری‌های جدید بهبود یافته‌اند. پهپادها و روبات‌های امنیتی ماموریت‌دار محیطی قابل برنامه‌ریزی در حال حرکت از مرحله نوآوری به سمت استفاده اصلی هستند، در حالی که فناوری تشخیص محیطی، از جمله LiDAR و رادار، سیستم‌های دوربین هوش مصنوعی (AI) و سیستم‌های تشخیص نفوذ حصار، از نظر فناوری در حال توسعه هستند.

هدف توسعه این فناوری‌ها تنظیم دقیق دقت و عملکرد موثر در زمان است و همچنین امکان ارزیابی خودکار و هوشمندانه هشدار و شروع پاسخ را فراهم می‌کند. برای مثال، شتاب‌سنج‌های حصاری هشدارهای مزاحم را در سیستم‌های تشخیص نفوذ حصار کاهش می‌دهند و دوربین‌های مجهز به هوش مصنوعی الگوریتم‌های شناسایی رفتار پیشرفته‌ای دارند.

به طور مشابه، ردیابی GPS و geofencing برای حفاظت از محیط مجازی در حال افزایش است. بسیاری از این اقدامات کنترلی را می‌توان از طریق APIهایی در یک سیستم یکپارچه ادغام کرد که به طور یکپارچه عملکردهای تشخیص و هشدار را ادغام می کند و به اطمینان از کارایی بیشتر و اطمینان اپراتور کمک می‌کند و در عین حال هشدارهای نادرست و مزاحم را به حداقل می‌رساند.

به عنوان مثال، یک توزیع کننده کالاهای خرده فروشی لوکس ممکن است یک انبار و تجهیزات توزیع داشته باشد، اما ممکن است از نصب حصارهای غیرقابل صعود با سیم خاردار با کنترل دسترسی خودرو و عابر پیاده جلوگیری شود. با اعمال 5D، مجری امنیتی ممکن است از ترکیبی از علائم هشدار دهنده در امتداد محیط  و روشنایی کامل ساختمان و پارکینگ استفاده کند.

برنامه روشنایی می‌تواند شامل روشنایی خودکار در نور بالا در طول یک رویداد امنیتی باشد. این شرکت همچنین ممکن است از یک پهپاد بیرونی برای گشت‌های محیطی و منطقه (تشخیص)، یک سیستم ویدیویی هوش مصنوعی برنامه‌ریزی شده برای شناسایی انواع رفتارهای غیرعادی مانند تشخیص حرکات تهدیدآمیز یا غیرطبیعی و یک سیستم PA برای پخش پیام‌های امنیتی در صورت نیاز استفاده کند.

کارمندان ممکن است یک برنامه امنیتی روی تلفن‌های خود نصب کرده باشند تا نگرانی‌ها را گزارش کنند یا در لحظه درخواست کمک کنند. همه این سیستم‌ها را می‌توان در پلت‌فرم امنیتی سازمانی شرکت برای مدیریت یکپارچه ادغام کرد.

خود ساختمان ممکن است غیرعادی به نظر نرسد، اما مصالح ساختمانی ارتقا یافته با فناوری‌های تشخیص پیشرفته یک بسته حفاظت محیطی کامل برای افراد و دارایی‌ها و همچنین امنیت محیط ساختمان ارائه می‌کند.

نتیجه برنامه‌ریزی و اقدامات امنیتی هوشمندانه

یک برنامه شناسایی و پاسخ امنیتی هوشمند و نیمه مستقل، چند لایه و توانا که از فرهنگ ایمنی کارکنان شرکت پشتیبانی می‌کند، از دارایی‌های شرکت محافظت می‌کند و با اهداف برند شرکت همسو می‌ماند.

اصول امنیت محیطی واقعاً از زمان‌های قدیم تغییر زیادی نکرده است اما توانایی ما برای خودکارسازی و بهبود کارایی از طریق استفاده بهتر از فناوری به تحقق چشم‌انداز، اپراتوری بهتر محیط و در عین حال دستیابی به اهداف برنامه‌ریز امنیتی کمک کرده‌است.

محیط هرچه باشد، چه یک محیط شرکتی، یک انبار با ارزش یا ایستگاه تولید برق خورشیدی باشد، فناوری امنیتی و کاربرد متفکرانه آن، با تکیه بر اصول بالا، به آنچه می‌خواهیم (ایمنی و امنیت محیطی بهتر، مؤثرتر) دست پیدا کند.

 

دیگر مقالات موضوع امنیت

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.