چگونه سیستم های دوربین مدار بسته می‌توانند امنیت را بهبود دهند؟
سیستم های دوربین مدار بسته

چگونه سیستم های دوربین مدار بسته می‌توانند امنیت را بهبود دهند؟

نقش سیستم های دوربین مدار بسته در بهبود امنیت

سیستم های دوربین مدار بسته (CCTV) در دهه گذشته پیشرفت‌های تکنولوژیکی فوق‌العاده‌ای داشته‌اند، نه تنها در قابلیت‌های فردی، بلکه همچنین در توانایی ارتباط با سایر فناوری‌های امنیتی.

کارشناسان صنعت می‌گویند سه راه اصلی برای استفاده از سیستم های دوربین مدار بسته وجود دارد:

  • به عنوان یک عامل بازدارنده
  • برای استفاده به عنوان اسناد محکمه پسند در مراجع قانونی
  • به عنوان یک وسیله نظارت برای تیم‌های امنیتی

در اصل سیستم های دوربین مدار بسته به سادگی یک عامل بازدارنده هستند. در ابتدای پیدایش سیستم های دوربین مدار بسته، این تصور که «برادر بزرگ» در حال تماشای آن است اغلب برای جلوگیری از بدرفتاری مردم کافی بود.

با این حال، امروزه، سیستم های دوربین مدار بسته به اندازه‌ای رواج پیدا کرده‌اند که تازگی خود را از دست داده‌اند و به‌عنوان یک عامل بازدارنده بسیار ساده، به‌ویژه برای ورود غیرقانونی یا جرایم خشونت‌آمیز نیز نسبت به گذشته از کارایی کمتری برخوردارند.

کاربردهای رو به رشد سیستم های نظارتی امنیتی مدار بسته

با کارآمدتر شدن فناوری‌های ضبط و ذخیره‌سازی و نرم‌افزارهایی مانند تجزیه و تحلیل ویدیویی، این سیستم‌ه یک ابزار جمع‌آوری مستندات قانونی برای جمع‌آوری شواهد پس از وقوع یک رویداد تبدیل شده‌اند.

اما از آنجایی که سیستم‌های امنیتی راحت تر با دستگاه‌های مانیتورینگ، سیستم‌های هشدار و دستگاه‌های کنترل دسترسی ادغام می شوند، سومین کاربرد آن هم که در حال افزایش است: کمک به پرسنل امنیتی برای شناسایی و قطع نقض های امنیتی در زمان وقوع یا حتی قبل از وقوع آنها است.

الگوریتم‌های ویدیویی هوشمند، مانند تشخیص حرکت پیچیده، می‌توانند الگوهای راه رفتن غیرعادی را شناسایی کرده و به نگهبان هشدار دهند تا یک صفحه ویدیویی خاص را تماشا کند.

الگوریتم‌های تشخیص اشیا و افراد می‌توانند فردی را که ممکن است به سادگی در حال پرسه زدن باشد، یا حتی یک کیف یا شیء مشکوک دیگری را که در جایی که نباید رها شده است، شناسایی کنند. مجدداً، سیستم می تواند به نگهبان نظارت هشدار دهد تا اقدامات مناسب انجام شود.

پیشرفته‌ترین الگوریتم ویدیویی هوشمند، تشخیص چهره است. با این حال، اکثر کارشناسان موافقند که استفاده از این فناوری سیستم های دوربین مدار بسته به عنوان یک ابزار کارآمد در بخش خصوصی هنوز چندین سال در راه است.

به طور سنتی، الگوریتم‌های ویدئویی هوشمند اجزایی از یک سیستم کامپیوتری در یک اتاق امنیتی هستند که ویدئوهای ضبط‌شده توسط مجموعه‌ای از دوربین‌های مداربسته به آن تغذیه می‌شوند. اما در افق، سازندگان دوربین‌هایی خواهند ساخت که می‌توانند الگوریتم ویدیوی هوشمند را درست در داخل دوربین پردازش کنند.

دامنه دینامیکی گسترده یکی دیگر از فناوری‌هایی است که در دوربین‌های مداربسته رواج بیشتری دارد. محدوده دینامیکی گسترده به این معنی است که دوربین‌ها می‌توانند جزئیات را زمانی که مقدار زیادی از مناطق روشن و تاریک در یک صحنه وجود دارد، شناسایی کنند. دوربین های سنتی نمی توانند این کار را انجام دهند.

اکوسیستم دوربین مدار بسته

اکثر سیستم های مدار بسته در کشورها در واقع مالکیت خصوصی دارند – یا توسط مشاغلی که به دنبال محافظت از محل‌های خود هستند نصب می‌شوند یا برای امنیت به اقامتگاه‌های خصوصی متصل می‌شوند. بر اساس برخی برآوردها، از هر 70 دوربین مداربسته تنها 1 دوربین دولتی است و بسیاری از این دوربین‌ها در داخل و اطراف ساختمان‌های عمومی قرار می‌گیرند.

این امر منجر به ایجاد یک اکوسیستم‌ دوربین مدار بسته ناهمگون و تکه تکه شده است که دوربین‌ها در مناطق تجاری به جای محله‌های مسکونی متمرکز شده‌اند. این نابرابری منجر به نگرانی هایی شده است که دوربین‌ها ممکن است برای جابجایی جرم از مناطق مرکزی و نظارت شده به مناطق مسکونی عمل کنند.

حتی در مناطق تجاری، بسیاری از دوربین‌ها در ابتدا برای نظارت بر ورودی ساختمان‌ها نصب شدند – نه برای افزایش ایمنی خیابان – و زاویه قرارگیری آنها این عملکرد را منعکس می‌کند. در همین حال، بخش معینی از دوربین‌ها خراب و از کار افتاده‌اند – برخی دیگر برای ارائه فیلم‌های قابل اعتماد در تعقیب کیفری بسیار قدیمی هستند، در حالی که برخی دیگر در واقع به دلیل مسائل مالی خاموش هستند. نگرانی‌هایی وجود دارد که چنین دوربین‌هایی صرفاً توهم ایمنی و امنیت را ارائه می‌دهند، بدون اینکه توانایی ثبت جرم در خیابان‌های ما را داشته باشند.

 

از دوربین‌های مداربسته فروشگاه آنلاین اسمارت اسپای بازدید کنید

دوربین‌های مداربسته در آمازون

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.