5 نکته دوربین مخفی درباره تفاوت‌ها، کاربردها و قوانین
5 نکته دوربین مخفی درباره تفاوت‌ها، کاربردها و قوانین

5 نکته دوربین مخفی درباره تفاوت‌ها، کاربردها و قوانین

چگونه می‌توانیم از دوربین مخفی به شکل درست استفاده کنیم؟

دوربین مخفی یا دوربین جاسوسی دوربینی است که برای عکاسی یا ضبط سوژه‌ها، اغلب فیلم‌برداری از افراد، بدون اطلاع آنها استفاده می‌شود. دوربین ممکن است “مخفی” در نظر گرفته شود، زیرا برای سوژه مورد نظر قابل مشاهده نیست، یا در پوشش یک شیء دیگر تعبیه شده باشد.

5 نکته دوربین مخفی درباره تفاوت‌ها، کاربردها و قوانین

دوربین‌های مخفی اغلب یک ابزار نظارتی به شمار می‌روند.اصطلاح «دوربین مخفی» معمولاً زمانی استفاده می‌شود که سوژه‌ها از ضبط شدن تصویر خود بی‌اطلاع باشند و این کار معمولاً بدون آگاهی و رضایت آنها انجام می‌شود.

اصطلاح “دوربین جاسوسی” معمولاً زمانی استفاده می‌شود که سوژه در صورت آگاهی از حضور دوربین، به ضبط شدن اعتراض می‌کند.در مقابل، عبارت «دوربین امنیتی» به دوربین‌هایی اطلاق می‌شود که قابل مشاهده هستند و یا با اخطار حضور آن‌ها همراه هستند.

بنابراین سوژه از حضور دوربین آگاه است و می‌داند در حال فیلم‌برداری هستند. لازم است برای استفاده از دوربین‌های مخفی به عنوان یک ابزار نظارتی به این نکته توجه داشته باشید.استفاده از دوربین‌های مخفی مسائل مربوط به حریم خصوصی شخصی را مورد توجه بیشتری قرار داده است.

بسته به حوزه قضایی که دوربین مخفی در آن استفاده می‌شود، ممکن است جنبه‌های قانونی متفاوتی از نظر قانون‌گذار در نظر گرفته شده باشد.

 ساختار، شکل و قابلیت‌های اتصال دوربین مخفی

دوربین مخفی می‌تواند سیمی‌یا بی سیم باشد. دوربین‌های مخفی که از طریق کابل یا بی‌سیم به یک دستگاه برای مشاهده یا ضبط ویدئو و تصاوی متصل می‌شوند. این دستگاه می‌تواند تلویزیون، کامپیوتر، موبایل، ضبط‌کننده نوار ویدیویی، ضبط‌کننده ویدیوی شبکه، ضبط‌کننده ویدیوی دیجیتال، کارت حافظه یا سایر رسانه‌های ذخیره‌سازی داده باشد.

آنها همچنین ممکن است تصاویر یا ضبط‌های خود را به صورت آنلاین ذخیره کنند، مانند پخش زنده. همچنین دوربین‌های فیلمبرداری مخفی ممکن است قابلیت ضبط صدا داشته باشند یا نداشته باشند. همچنین شیوه فعال سازی آنها ممکن است به صورت دستی، از راه دور یا از طریق تشخیص حرکت باشد.

یک دوربین مخفی ممکن است برای سوژه قابل مشاهده نباشد، مثلا: به یک لنز فوکوس برد بالا مجهز شده است و در خارج از دید سوژه قرار داده شود، یا توسط یک پوشش استتار یا پنهان شود. لنز دوربین‌های مخفی را می‌توان در طیف گسترده‌ای از اقلام، از لوازم الکترونیکی تا اشیاء روزمره که انتظار نمی‌رود لوازم الکترونیکی در آن‌ها پیدا شود تعبیه کرد.

 

کاربردها

کاربردهای رایج برای دوربین‌های مخفی امنیت اموال، نظارت شخصی، عکاسی یا اهداف سرگرمی‌است، اگرچه ممکن است برای جاسوسی یا نظارت توسط مجری قانون، آژانس‌های اطلاعاتی، شرکت‌ها یا سایر نهادها نیز استفاده شود.

آنها همچنین ممکن است برای فعالیت‌های غیرقانونی، مانند جرم، تعقیب، یا فضولی نیز استفاده شوند. دوربین‌های مخفی ممکن است در اشیاء معمولی خانگی نصب شود تا والدین بتوانند فعالیت‌های پرستار بچه‌ها و گاهی اوقات خود بچه‌ها را نظارت و ضبط کنند.

این دوربین‌های مخفی معمولاً به عنوان دوربین‌های پرستار بچه شناخته می‌شوند. استفاده از دوربین‌های پرستار بچه می‌تواند از نظر قانونی و اخلاقی محل بحث و منازعه باشد. به عنوان مثال، برخی از برنامه‌های تلویزیونی دوربین مخفی نیز منجر به شکایت یا لغو قسمت‌هایی از آن با شکایت افراد شده است که در مجموعه‌هایی که از نظر آنها ناخوشایند بوده به دام افتاده‌ بودند.

استفاده از دوربین مخفی در رسانه‌ها

دوربین‌های مخفی گاهی در برنامه‌های مستند و رسانه‌های اجتماعی نیز استفاده می‌شوند، جایی که از آنها برای به دام انداختن شرکت‌کنندگان در موقعیت‌های غیرمعمول یا مضحک استفاده می‌شود. شرکت‌کنندگان گاهی می‌دانند که فیلم‌برداری می‌شوند، اما نه کاملا و به طور مشخص و اینکه دقیقاً در چه زمانی یا کجا؛ و یا هرگز متوجه نمی‌شوند که از آنها فیلمبرداری می‌شده است.

با این حال ممکن است رضایت‌نامه را امضا کنند و رضایت دهند که فیلم برای نمایش تولید شود. این زیرژانر که از افراد به صورت ناخواسته فیلم‌برداری می‌کرد، در دهه 1940 با فیلم‌های کوتاه تئاتری «میکروفون کاندید» آلن فونت آغاز شد.

در سال 1996 این ژانر توسط تراویس درافت که دوربین عینک (عینک دوربین دار) را با نمایش Buzzkill معرفی کرد، وارد مرحله جدیدی شد و نمایش دوربین مخفی را به سطح کاملا جدیدی برد که در آن مجری نقطه کانونی بود.

برخورد کشورهای مختلف با موضوع دوربین مخفی از نظر قانون گذاری

 کره جنوبی

 در کره جنوبی، دوربین‌های مخفی (که در زبان کره‌ای به اختصار Molka نامیده می‌شود) در دهه 2010 تکثیر شدند و امکان انتشار تصاویر و ویدیوهای فضولی را فراهم کردند. اصطلاح مولکا می‌تواند هم به دوربین‌های واقعی و هم به فیلم‌های ارسال شده در اینترنت اشاره کند.

انگلستان

استفاده از دوربین‌های مخفی به طور کلی اگر به روشی قانونی و برای اهداف قانونی استفاده شود طبق قوانین بریتانیا مجاز است. افراد ممکن است از نظارت مخفیانه در خانه خود برای جاسوسی از دیگران، در محل کار برای نظارت بر کارمندان، خارج از یک ملک خانگی یا تجاری برای اهداف امنیتی و در بیشتر موقعیت‌های امنیتی که فقط نیاز به انجام این کار وجود دارد، استفاده کنند.

فقط تعدادی از قوانین تحت قانون حفاظت از داده‌ها و قوانین حقوق بشر وجود دارد که ممکن است استفاده از دوربین‌های مخفی را تحت تأثیر قرار دهد. در هر نوع نظارت پنهانی، فیلم فقط باید برای هدفی استفاده شود که برای آن گرفته شده است و باید یک دلیل امنیتی مشروع باشد.

شخصی که فیلم را در اختیار دارد مسئول استفاده از آن است و باید فیلم را فقط تا زمانی که به طور منطقی نیاز است نگه دارد. انتشار فیلم برای اشخاص ثالث مجاز نیست مگر در مواردی که ضرورت قانونی وجود داشته باشد.

طبق قوانین بریتانیا، استقرار دوربین‌های مخفی در مناطقی که افراد انتظار حفظ حریم خصوصی دارند، مانند حمام، رختکن و رختکن غیرقانونی است. همچنین قرار دادن دوربین‌های مخفی در خانه یا در اموال دیگران غیرقانونی است.

 

ایالات متحده امریکا

در ایالات متحده، خرید، مالکیت و استفاده از دوربین‌های مخفی و دوربین‌های پرستاری به طور کلی در تمام 50 ایالت قانونی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، عنوان کد 18، فصل 119، بخش 2512 ایالات متحده، رهگیری ارتباطات شفاهی را با «شیوه‌ای مخفیانه» مانند دستگاه ضبط مخفی را ممنوع می‌کند، و بنابراین اکثر دوربین‌های ویدیویی مخفی با ضبط صدا به طور آزادانه در دسترس نیستند.

علاوه بر این، در 13 ایالت غیرقانونی است که صدا را بدون رضایت صریح یا کتبی پرستار کودک ضبط کند. با وجود این، برخی از دوربین‌های مخفی هنوز در ایالات متحده با قابلیت ضبط صدا به فروش می‌رسند، اگرچه استفاده از آنها غیرقانونی است و ضبط‌های آن‌ها به‌طور قانونی نمی‌تواند به عنوان مدرک استفاده شود.

ایران

در کشور ما نیز قوانین ناظر بر حفظ حریم خصوصی ضبط ویدئو و صدای افراد را در اماکنی که انتظار حفظ حریم خصوصی و شخصی افراد در آن‌ها میرود، منع کرده است.

 

در فروشگاه آنلاین اسمارت اسپای می‌توانید انواع تجهیزات مخفی، ازجمله دوربین مخفی، هندزفری نامرئی، ردیاب، مسدود کننده امواج و غیره را ببینید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.